Bakan Uraloğlu: Uçak trafiğiyle rekor kıran Trabzon’a yeni havalimanı kazandıracağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “30 Haziran 2023 tarihinde, 145 uçak trafiğiyle adeta rekor kıran Trabzon’a yeni bir havalimanı kazandıracağız” dedi. Bakan Uraloğlu, artan turizm potansiyelinden bahsederken, akıllara mevcut havalimanında meydana gelen çatlak ve çökmelerle beraber uzmanların yaptığı “kırmızı kil” uyarıları geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon’da artan yolcu sayısı ve turizm trafiğine ilişkin yazılı açıklamada bulundu, kentin yeni havalimanı ihtiyacı olduğunu söyledi. Trabzon Havalimanı’nın yıllık 4 milyon yolcu kapasitesiyle ülkenin en önemli havalimanlarından birisi olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, “İç hat yolcu sayısında 7, dış hat yolcu sayısında ise 10’uncu sırada yer alması önemli bir başarı. 30 Haziran 2023 tarihinde, 145 uçak trafiğiyle adeta rekor kıran Trabzon’a yeni bir havalimanı kazandıracağız. 2023 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında  turist sayıları 339 bin 695 yerli ve 397 bin 442 yabancı olmak üzere toplam 737 bin 137’ye ulaştı. Sürekli artan turizm potansiyeli ve turist sayısı yeni havalimanı ihtiyacını doğurmuştur” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nin, doğal güzellikleri, yaylaları ve deniziyle bir cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Bakan Uraloğlu, “Trabzon Havalimanı’na Almanya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Irak Kürdistan Bölgesi, İsrail, Katar, KKTC, Kuveyt, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün gibi 12 farklı ülkeden uçakların iniş yaptı. Bu durum bölgedeki turizm potansiyelinin önemli göstergesidir. Her geçen yıl bu potansiyel giderek daha da artıyor” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da yılda 23 binin üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanı pisti, asfaltında oluşan çatlak ve çökmeler nedeniyle 3 yılda 5 kez onarıma alınmıştı. Uzmanlar Havalimanının pist zemini altında yer alan ‘kırmızı kil’lerin, artan yağışlar nedeniyle asfaltta şişme, kabarma, çatlak ve oturmalara yol açtığını belirtimişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x