Deniz Gezmiş’in mücadelesi fotoromanda: Aşk Olsun Çocuk

‘68 kuşağının devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’in hayatını anlatan Aşk Olsun Çocuk fotoromanı kitaplaştırıldı. Ali Cabbar’ın yazdığı ve “politik fotoroman” olarak tanımladığı Aşk Olsun Çocuk, Gezmiş’in yaşamını ve mücadelesini o dönemin önemli olaylarıyla ilişkilendirerek anlatıyor, Türkiye’yi daha iyi tanımamızı sağlıyor. Kitap, Gezmiş’in ölümünün 50’nci yıldönümünde yazılmaya başlandı ve haftalık tefrikalar halinde çevrim içi yayımlandı. Fotoroman, Deniz Gezmiş’in kısa hayatını, doğduğu 1947’den idam edildiği 1972’ye kadar her yılı ayrı bir bölüm halinde ele alarak anlatıyor.

Deniz Gezmiş, 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından tutuklanmış, iki yakın arkadaşı Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. O süreçte birçok genç ve aydın öldürülmüş, işkenceden geçirilmiş ve cezaevine atılmıştı. Bu karanlık dönemin kitapta yer alan detayları ve o noktaya giden yolda yaşanan olaylar, özellikle ülkeyi bekleyen çok önemli bir seçimin arifesinde Türkiye tarihine nasıl bakmamız gerektiği üzerine zihin açıcı bir perspektif sunuyor.

İMZA GÜNLERİ

Ali Cabbar, 30 Nisan saat 14.00-18.00 arası bir söyleşi eşliğinde Robinson Crusoe 389, 5 Mayıs 13.00-14.00 arası Arter’de düzenlenen border_less Sanat Kitapları Günleri’nde, 7 Mayıs 15.00-16.30 arası Bahariye Penguen kitabevinde Aşk Olsun Çocuk’u okurları için imzalayacak.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir