Ertan Aksoy: ‘Seçmen Kararını Çoktan Verdi’

Aksoy Araştırma’nın kurucusu Ertan Aksoy, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında değerlendirmeden bulundu. ‘Seçmen kararını verdi’ ifadelerini kullan Aksoy, farkın zamanla daha fazla açılabileceğini de sözlerine ekledi.

Aksoy Araştırma’nın kurucusu Ertan Aksoy, Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede seçimle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

“Uzun süredir seçmenin büyük bölümünün görüşünü belirlediğini ve buna bağlı kaldığını görüyoruz. Devasa kamu bütçeleri ile hayata geçirilen projeler iktidarda maksimum 4-5 puan artış yaratırken milyonlarca insanımızın yaşamını etkileyen deprem ve bunun karşısındaki organizasyonsuzluk hali 2-3 puan kaybettirebiliyor. Özetle seçmen çoktandır kararını verdi diyebiliriz”

“Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı bloklarını oluşturan partilerin seçmenleri toplamda birbirine yakın oranları oluşturuyor. Bu nedenle HDP seçmeni kimden yana tavır alırsa seçimi o kazanacak. Yine araştırmalar bize gösteriyor ki HDP seçmeni CHP lideri Kılıçdaroğlu’na oy vermekte uzun süredir kararlı”

“Geçtiğimiz hafta yaptığımız ölçümde aradaki farkın %11,2’ye kadar çıktığını gördük. Henüz liderler ve belediye başkanları sahaya inmedi. Henüz Ortak Mutabakat Metni tüm bileşenler tarafından savunulmaya başlanmadı. Henüz HDP aday ile bir araya gelip desteğini açıklamadı. Henüz barışçıl, pozitif bir kampanya başlamadı. Özetle farkın yakın zamanda daha çok açılacağına inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir