Fahiş fiyatlarla ilgili beklenen düzenlemeler geldi: Ticaret Bakanlığı açıkladı!

Dün yayımladığımız haberde, otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinin 19 Haziran tarihinde Bakan Ömer Polat ile birlikte gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını aktarmıştık. Ticaret Bakanlığının bugün yaptığı açıklamalarla birlikte görüşmelerin kapsamı tam anlamıyla netlik kazanarak otomotiv sektöründeki yeni uygulamalar hayata geçirildi. İşte detaylar

6 ay ve 6 bin kilometre (6+6) kısıtlaması devam ediyor!

İkinci el otomobil satışlarındaki fırsatçılığın önüne geçmek adına bir süredir yürürlükte olan 6+6 uygulamasının temmuz ayı itibarıyla sona erdirilmesi bekleniyordu. Ancak bakanlığın yaptığı aldığı kararlar neticesinde söz konusu kısıtlamalarda 6 aylık bir uzatmaya gidilerek 1 Ocak 2024 tarihine dek yürürlükte tutulacağı kesinleşti.

Ticaret Bakanı Bolat, gerçekleştirilen görüşmede ikinci el otomobil satışlarının bakanlık tarafından denetlenerek haksız politikalar izleyen satıcılar hakkında cezai işlem uygulandığını ve uygulanmaya devam edileceğini ifade etmişti. Bakanlığın bugün yaptığı açıklamalar da bakanın ifadelerini destekleyerek denetimlerin düzenli bir şekilde sürdürüleceğini aktardı.

Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamalarda, fahiş fiyatlarla satış yapmaya çalışan ikinci el otomobil satıcılarına da değinildi. İlerleyen süreçte araç değerinin üzerinde fiyat talep eden ilanlarla ilgili önlemler alınacağını ifade eden bakanlık, fahiş fiyatlarla mücadelesindeki kararlılığını gözler önüne serdi.

Ticaret Bakanlığının aldığı bir diğer karar ise 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının kapsamı ile ilgili. Bakanlık, beklenildiği üzere bundan sonraki süreçte söz konusu kısıtlamayı yalnızca otomotiv satışı yapan kurumsal satıcılar için değil, bireysel satıcılar için de uygulayacak.

Peki sizler, söz konusu kararlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bakanlık, ikinci el otomotiv satışlarındaki fahiş fiyatlarla mücadelesinde nasıl bir sonuç alabilecek? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x