Hakan Aksay yanıtladı: Erdoğan, Rusya’daki Wagner krizinde fırsat mı tepti?

T24 Dış Haberler

Türkiye’nin en kıdemli Rusya uzmanlarından ‘Puşkin Madalyası’ sahibi T24 yazarı Hakan Aksay, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’da yaşanan Wagner darbe girişiminde daha aktif bir rol üstlenerek krizin arabulucusu olma fırsatını teptiğini söyledi. 

Wagner’in “Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle” darbe girişimini sonlandırdığını açıklamasından bir gün sonra Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan Aksay, Putin’in son zamanlarda Minsk’le ilişkilerinde yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, aktif politika izleseydi bu arabulucu pozisyonunda Türkiye’nin bulunabileceği yönünde görüş belirtti.

Kendi içinde sorunu çözemeyince Lukaşenko’yu arabulucu pozisyonuna Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisini getirdiğini ifade eden Aksay, “Oysa en iyi ilişkisi Erdoğan’dı. 15 Temmuz vefasıyla ‘destek’ vaat eden Erdoğan daha aktif davransaydı belki de Lukaşenko yerine ‘Rusya’da darbe girişimini önleyen arabulucu’ olarak tarihe geçecek ve içerde de epeyce puan alacaktı” dedi. Aksay, bu senaryonun Erdoğan’a yerel seçim öncesi çok puan kazandırabileceği yorumunu yaptı. 

Wagner ve SADAT

Aksay, Rusya’da paralı asker grubunun iktidara baş kaldırmasıyla gündeme gelen Wagner-SADAT kıyaslamalarıyla ilgili de şunları söyledi:

“Rusya’daki isyan girişiminin Türkiye için dersleri deyince ilk akla gelen, Wagner ile Sadat arasında paralellik kurmak (yanlış da değil). Ama Rusya’da gerçek muhalefetin olmaması da Prigojin gibi birinin kolayca Putin’le karşı karşıya gelmesinin ve darbe ihtimalinin faktörüydü.
 
Ne kamuoyu tepkisi ne muhalefetin direnişi! Adam silahlı birlikleriyle yüzlerce km ilerliyor ve kimseden çıt çıkmıyor. Komünistler, LDPR vs. muhalif falan değil, ‘Duma dekorasyonu’. İktidar bile onlara muhalif demiyor, ‘sistem içi muhalefet’ diyor. Umarım Türkiye bu hale gelmez.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “SADAT konusunda Saray hükümetini defalarca uyardım. Yetmedi kapılarına dayandım. Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıkmak; dilini, bayrağını, anayasasını değiştirmek istediklerini söyledim. Şimdi Rusya’da olanlar, umarım ders olur. Çünkü Rusya’nın Wagner’i, Türkiye’nin SADAT’ıdır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum, halk düşmanı hiçbir paramiliter yapıya izin vermeyeceğiz” yazmıştı.

Rusya’da 24 saatten kısa süren darbe girişimi

 
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde aktif rol oynayan Wagner paralı asker grubu ile Rus ordu komutanları arasındaki çekişme cuma akşamı kaynama noktasına ulaştı. Wagner lideri Yengeni Prigojin, Rus ordusunun mevkilerini vurup savaşçılarını öldürdüğünü iddia ederek, “Rusya’yı kanunsuzluktan temizleyeceklerini söyleyerek” Moskova’ya yürümeye başladı. Bu kapsamda Wagner, Ukrayna sınırı yakınlarında bulunan Rostov’u da ele geçirdi.
 
Cumartesi günü Erdoğan ve Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu bağlamda yaşananların en kısa sürede uhuletle ve suhuletle çözülmesi için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız ifadelerini kullandı” denildi.
 
Kriz cumartesi gününün ilerleyen saatlerinde Lukaşenko’nun Prigojin’le yaptığı görüşmenin ardından çözüldü. Wagner, üslerine geri döndü ve Prigojin’in Belarus’ta kalması kararlaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x