TEİS Genel Başkanı: Aşı Karşıtlığı Son Yıllarda Artıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde aşının hayati öneme sahip olmasına karşın son yıllarda aşı karşıtlığının arttığını belirterek, “DSÖ’nün raporuna göre küresel bağışıklama yılda yaklaşık 3 milyon ölümü engelliyor. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, vatandaşlarımıza kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol için aile hekimlerine danışmalarını, eksik olan, zamanı gelmiş aşılarını kontrol etmeleri gerektiğini anımsatarak, toplum sağlığı için aşılanmak gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatıyoruz” dedi.

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Aşı Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Saydan, bugün yaptığı yazılı açıklamada aşının önemine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“BÜYÜK SALGINLARA VE ÖLÜMLERE YOL AÇAN PEK ÇOK HASTALIK AŞILAMA İLE ÖNLENDİ”

“İnsanları hastalıktan korumak ve aşılamayı teşvik etmek için her yıl Nisan ayının son haftası Aşı Haftası olarak kutlanıyor. İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalık aşılama ile önlendi. Bunlardan en önemlilerinden birkaçı çiçek hastalığı ve çocuk felci hastalığıdır. 1924 -1944 yılları arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açmış olan çiçek hastalığı aşılama çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildi. Hastalık etkeninin yok edilmesiyle çiçek aşısı uygulamalarına da ihtiyaç kalmadı ve 1980 yılında Türkiye’de ve tüm dünyada aşılama durdu.

“HALA DÜNYADA 20 MİLYON AŞILANMAMIŞ VEYA EKSİK AŞILI ÇOCUK BULUNUYOR”

Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci (poliomiyelit) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirildi. 1988 yılında dünya genelinde 350 bin olan vaka sayısı 2017 yılında 22 vakaya kadar düştü. Aşılama milyonlarca insanın hayatını kurtaran en etkili ve maliyeti en düşük tedavi yöntemi olmasına rağmen bugün hala dünyada 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunuyor.

“SON YILLARDA AŞI KARŞITLIĞI VE KARARSIZLIĞI GİDEREK ARTIYOR”

Son yıllarda, dünyada toplumlar arasında ortaya çıkan aşı karşıtlığı ve kararsızlığı giderek artıyor. Aşılanmamış veya eksik aşılı kişiler nedeniyle; küresel dolanımın artması, göçler, savaşlar nedeniyle aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükseliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2019 yılı için öngördüğü on küresel sağlık tehdidinden birisinin aşı reddi olduğunu bildiriyor.

“ÇOCUKLARIN AŞILANMASINDAKİ HUKUKİ VE VİCDANİ MESULİYETİN AİLELERİN İNİSİYATİFİNDE OLMAMASI GEREKİYOR”

Nüfusun yüzde 25’inden fazlası çocuk olan ülkemizde de maalesef bu aşı karşıtları giderek artıyor. Aşı karşıtlığının bilimsel bir dayanağı olmadığı gibi çocuklarımızla birlikte tüm toplumun sağlığı da hiçe sayılıyor. Çocukların aşılanmasındaki hukuki ve vicdani mesuliyetin ailelerin inisiyatifinde olmaması gerekiyor. Çocuklarına aşı yaptırmayan aileler, ülkemizdeki tüm çocuklarımızı riske atmış oluyorlar. Aşılama yapılmadığı takdirde artık ülkemizde görülmeyen hastalıklar tekrar ortaya çıkar. Şu anda kontrol altına alınmış hastalıklarla ilgili salgınlar yaşanır, daha fazla çocuk hasta olur ve daha fazla çocuk ve bebek ölümü yaşanır. Aşılama yalnızca çocukları korumaz, çocukların torunlarını ve birkaç kuşak sonrasını da korur. Bulaşıcı hastalıkların topluma yayılmasını önlemek ve kitlesel bağışıklık kazandırmak adına aşılama çok önemli.

“VATANDAŞLAR KENDİLERİNİN VE ÇOCUKLARININ AŞILARINI KONTROL İÇİN AİLE HEKİMLERİNE DANIŞMALI, EKSİK YA DA ZAMANI GELMİŞ AŞILARI KONTROL ETMELİ”

DSÖ tarafından aşılanma, hastalıkların ve buna bağlı ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve maliyeti en düşük toplum sağlığı müdahaleleri arasında kabul ediliyor. DSÖ’nün raporuna göre küresel bağışıklama yılda yaklaşık 3 milyon ölümü engelliyor. Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, vatandaşlarımıza kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol için aile hekimlerine danışmalarını, eksik olan, zamanı gelmiş aşılarını kontrol etmeleri gerektiğini anımsatarak, toplum sağlığı için aşılanmak gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir