Tırnak makası yalnızca 147 yıl önce icat edildi. Peki daha önce insanlar ne yapıyordu?

En yakın kuzenlerimiz şempanzeler de dahil memeli kuzenlerimiz tırnaklarını kesecek bir alete ihtiyaç duymazken biz neden kendimize bunu yaparız?

Onlar yaşam biçimleri sayesinde uzayan tırnak sorununun üstesinden gelebilirler: Koşarlar, kovalarlar, parçalarlar…

Pençelerini sert yüzeylerde kullandıkça tırnaklarını törpülemiş olurlar.

Bazı hayvanlar ise tırnaklarını ağaç gövdelerine sürterek kısaltırlar. Bu davranış özellikle kedigillerde görülür.

Ne var ki hayvanlar aleminin tembel patatesleri olarak tahnımlanhabilecek olan biz inanlar günlük yaşantımızdaki her şeyi aletler yardımıyla yaparız: Çatallar, bıçaklar, çoraplar, ayakkabılar ve otomobiller.

Bu yüzden tırnaklarımız sert yüzeylere çok daha az temas eder ve bu nedenle tırnak makası gibi dış aletlere ihtiyaç duyarız.

Ama insanlık tarihinde her zaman tırnak makası yoktu: bundan sadece 147 yıl önce 1875 yılında ilk kez kullanılmaya başlandı.

Öndan öncesinde insanlar tırnaklarını bıçaklar kullanarak ve daha öncesinde de taş aletler kullanarak kesip törpülüyorlardı.

Tırnak Makasını kim icat etti?

Tırnak makası mucitinin bilinmemesine rağmen, cihaz ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. İlk versiyonlar fazla kilolu cımbız gibi görünüyordu ve sıkarak kullanılıyordu ve tasarım o zamandan beri pek değişmedi.

1881 yılında, bir patent cihazın tasarımını sağlamlaştırdı. Bu patentte tarif edilen tırnak makası eldivenleri iliklemek için de kullanılmıştır ve bir kemerden sarkmak için yapılmıştır. Bu erken tırnak makaslarını üretmek pahalıydı, bu yüzden cihaz ticari olarak başarılı olamadı. 1940’larda Amerikalı tasarımcı William E. Bassett daha ucuz, kullanımı kolay bir versiyon yaptı. Bassett’in tasarımındaki bir yenilik, tırnak makası kolunun katlanırken bir tarafa kaymasını önleyen iki küçük darbeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir