Yunanistan pazar günü ikinci kez seçime gidiyor

T24 Dış Haberler

21 Mayıs’ta düzenlenen parlamento seçimlerinde salt çoğunluğun hiçbir parti tarafından elde edilemediği Yunanistan’da koalisyon da kurulamayınca 25 Haziran pazar günü ikinci seçime gidileceği açıklandı.

Geçtiğimiz ay Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da düzenlenen parlamento seçimlerinde mevcut Başbakan Kiriakos Miçotakis’in sağcı Yeni Demokrasi Partisi ana muhalefet konumunda olan demokrat SYRIZA’ya hatırı sayılır bir üstünlük sağlamış olsa da tek başına hükümet kurmayı gerektiren oyu alamamıştı.

CNN’in haberinde Miçotakis’in pazar günkü seçimlerde tek parti hükümeti kurabilmesi için farklı kurallara göre düzenlenen ikinci turda tüm oyların en az yüzde 37’sini almasını gerektiği bildirildi. Miçotakis’in partisi ilk seçimlerde yüzde 40,8 alarak birinci parti olmuştu.

Yunan medyası, anketlerin gösterdiğine göre Miçotakis’in tek başına iktidar olmak için gereken 151 sandalyeden çok daha fazlasını kazanarak parlamentoda rahat bir çoğunluk elde etmesinin yüksek ihtimal olduğunu belirtti. Ancak Miçotakis’in ilk seçimde partisine oy veren 2,4 milyon kişiyi yeniden bir araya getirerek sandığa götürebilmesi gerekli. Çünkü özellikle parlamento dışında kalması kesin olan partilere oy veren insanların tekrar sandığa gitmeyeceği, oy kullanma oranının da genel olarak azalabileceği yorumları yapıldı.

21 Mayıs’ta yapılan birinci seçimde yüzde 40,8 oy alan Miçotakis hükümetinin, Yunanistan’ı sarsan telefon dinleme skandalının ve şubat ayında meydana gelen tren faciasının yankıları sürerken dikkate değer bir başarı elde ettiği ifade edildi.

Greek Reporter’ın haberinde, Miçotakis hükümetinin görevde bulunduğu dört yıl boyunca üretim hacmini 29 milyar Euro arttırdığı, ayrıca otoyollar, havaalanları, limanlar ve marinalar da dahil olmak üzere 1975’ten bu yana en büyük altyapı iyileştirmesini gerçekleştirdiği belirtildi.

Sığınmacılar konusunda ise Miçotakis sert bir tavır sergileyerek muhafazakar tabanı etkilemeye çalışmıştı. Yunan hükümeti, geçtiğimiz haftalarda sığınmacıların zorla denize geri itildiğini ve akıntıya bırakıldığı iddialarına konu olan görüntüler nedeniyle kınanmıştı.

Mora Yarımadası açıklarında yaşanan bir sığınmacı teknesinin batması sonucunda 500’den fazla kişinin öldüğü düşünülen bir diğer trajediyle ilgili konuşan Miçotakis Yunan Sahil Güvenliği’ni savunmuş, ana muhalefet lideri Aleksis Çipras‘ın ise insan kaçakçılarına dair tek kelime etmezken Sahil Güvenliği suçlamasının pervasız bir girişim olduğunu söylemişti.

Syriza gerilerken diğer sol partilerin oyları yükseldi

Muhalefet lideri Çipras ve sol ittifakı SYRIZA’nın 2019’da yüzde 30 olan oy oranını bu yıl yüzde 20’ye düşürdüğü belirtildi. Önceki parlamentoda dokuz sandalyeye sahip olan Çipras’ın eski parti arkadaşı ve şimdiki rakibi Yanis Varoufakis’in partisinin de daha iyi bir performans gösteremeyerek yüzde 3’ün altında oy aldığı, bunun da parlamentoda kalmak için yeterli olmadığı ifade edildi.

Öte yandan sosyal demokrat PASOK- KINAL ittifakının oyları 3 puanlık bir artış görerek yüzde 11,6 olurken, Yunanistan Komünist Partisi KKE’nin önceki seçimlerde yüzde 5,3 olan oy oranını yüzde 7,23’e yükselttiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x