Çin’in eski başbakanı Li Kıçiang kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Eski Çin Başbakanı Li Kıçiang yaşamını yitirdi. 68 yaşındaki Li Kıçiang’ın kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Çin’de 2013-2023 yıllarında görev yapan eski Başbakan Li Kıçiang’ın 68 yaşında kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi.

Devlet medyasında yer alan haberlere göre, Li, dün gece Şanghay şehrinde istirahati sırasında kalp krizi geçirdi. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan Li, bugün saat 00.10’da yaşamı yitirdi.

2013-2023 yıllarında Başbakanlık görevini yürüten Li, Devlet Başkanı Şi Cinping ile birlikte son 10 yılda Çin siyasetinin önde gelen figürlerindendi.

Li, başbakanlık yaptığı dönemde ekonominin günlük yönetiminden sorumlu olmuş, özel sektörün teşvik edilmesi, yapısal reformlar ve Covid-19 dönemindeki ekonomik tedbirlerin uygulanmasında yönlendirici olmuştu.

Li’nin Çin’i dengesiz ekonomik büyümeden sürdürülebilir kalkınma modeline dönüşümünü sağlamak için mali risklerin azaltılmasına ve yapısal reformlara odaklanan ekonomi politikaları, “Linomics” olarak anılıyordu.

Eski Başbakan’ın siyasi etkisi, özellikle son döneminde, Devlet Başkanı Şi Cinping’in Çin siyasetinde artan gücünün ve “tek adam” konumunun gölgesinde kalmıştı.

Komünist Gençlik Birliği ve siyaset

1955 yılında Anhui eyaletinin Hıfey şehrinde dünyaya gelen Li, Peking Üniversitesi’nde hukuk öğreniminin ardından ekonomi alanında master ve ekonomi felsefesi dalında doktora dereceleriyle yüksek lisans çalışmaları yürütmüştü.

Ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisinin (ÇKP) gençlik teşkilatı Komünist Gençlik Birliğinin saflarında yükselen Li, 1993-1998 yıllarında teşkilatın birinci sekreteri olarak görev yapmıştı.

Li, 1998-2002 yıllarında Hınan eyaleti Valisi, ardından 2002-2004 yıllarında bu eyaletin Komünist Parti Sekteri olmuştu.

2004-2007 yıllarında Liaoning eyaleti Komünist Parti Sekreteri olan Li, ÇKP’nin 2007’de yapılan 17. Ulusal Kongresi’nde partinin en yüksek karar organı olan, o dönemde 9 kişiden oluşan Daimi Komite’ye seçilmişti.

Li, dönemin Devlet Başkanı Hu Cintao gibi, Komünist Gençlik Birliği’nden yetiştiği ve yöneticilik yaptığı için, birliğin adıyla anılan parti kliğinin parçası ve Hu’ya yakın bir isim olarak görülüyordu.

Başbakanlık dönemi

Li, başkan olarak Çin’de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi’nin başında geçtikten sonra özer sektörü ve yabancı yatırımları teşvik eden, bürokratik prosedürleri azaltan reformlara öncelik vermişti.

“Linomics” adıyla anılan, büyük çaplı devlet teşviklerini ve kredi genişlemesini kontrol altına alarak sürdürülebilir büyümeye ve yapısal reformlara odaklanan, küçük girişimciliği ve yerel kalkınmayı teşvik eden ekonomi politikalarıyla, Çin ekonomisini ihracat odaklı bir yapıdan iç tüketime ve pazar dinamiklerine dayalı bir yapıya kavuşturmaya çalışmıştı.

Ancak Devlet Başkanı ve ÇKP Genel Sekreteri Şi’nin, kendi liderliğinde ekonomi, finans, diplomasi, güvenlik, reform ve diğer alanlarda kurduğu parti komiteleriyle gücü elinde toplaması, Li’nin ve başında bulunduğu Devlet Konseyi’nin etki alanını sınırlamıştı.

2018’de Başbakan Yardımcısı Liu Hı’ya, Şi’nin desteğiyle ABD ile ticaret müzakerelerini yürütme yetkisi verilmesi Li’nin dış ekonomik ilişkilerdeki rolünü ikinci plana itmişti.

Li, Covid-19 salgını döneminde, ülkenin ekonomik hayatını sekteye uğratan katı salgın koruma tedbirlerine karşı, her ne kadar etkisi sınırlı olsa, “sağduyunun sesi” olarak, tedbirlerin ekonomik ve sosyal kalkınma ile denge içinde yürütülmesini savunmuştu.

Li’nin başında bulunduğu hükümet, salgından etkilenen işletmelere ve bireylere destek için, 2020-2022 yıllarında büyük çaplı vergi kesintilerine gitmişti

Bu yıl mart ayında yapılan 14. Ulusal Haşk Kongresi’nde son kez hükümetin çalışma raporunu meclise sunan Li, görevini halefi Li Çiang’a devretmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x