Futbolun gözdesi Rolland Garros’la akraba

ODATV ÇEVİRİ

Ballon d’Or 2023: Bahisler devam ediyor…

Futbolun en çok beğenilen kupasının ödül töreni 30 Ekim’de Théâtre du Châtelet’te gerçekleşecek. Futbolseverler şimdiden Karim Benzema, Lionel Messi, Luka Modric ve Cristiano Ronaldo’nun yerini alacak oyuncu hakkında hayal kurmaya başladı: Yeniden Messi mi? Yoksa Kylian MBappe mi?

Kadınlarda ise iki kez ödüle layık görülen İspanyol milli takımı Alexia Putellas’ın yerine kimin geçeceğini merakla bekliyoruz… Öte yandan kesin olan bir şey var: Ödül hiçbir zaman en iyiye verilmedi.

Yılın oyuncusu çok fazla düşünce ve ilginin konusu oldu.

Tören yayınının düzenli olarak TV izleyici puanlarını patlatmasının nedeni bu mu?

Evet ama sadece o değil.

Çünkü Ballon d’Or gerçekten de ağzında küçük bir altın kaşıkla doğdu.

ROLAND GARROS’LA AKRABA

France Football dergisi tarafından 1956 yılında bulunmasından bu yana üretim herhangi bir mahallede değil, Paris’in kalbinde gerçekleştiriliyor. Mellerio’nun ustaları kupayı Place Vendôme’a çok yakın olan Rue de la Paix’te yapıyor. En eski Fransız kuyumcu (İtalyan atalarının varlığı en az 1515’ten beri kanıtlanmıştır) aynı zamanda Roland Garros için çalışıyor ve mücevherleri, saatleri ve yüksek mücevher koleksiyonlarının yanı sıra bazı Akademisyenlerin kılıçlarını da yaratıyor. Ama Ballon d’Or bambaşka bir şey.

En eski Fransız kuyumcuda altın banyosu

Burada her şey teslimattan altı ay önce başlıyor: Balonun piritin üzerine yerleştirilmesine olanak sağlayacak açıklığı yaratmadan önce, iki adet iki yarım küre pirinci lehimlemek için gereken en az yüz saatlik çalışma gerekiyor. Daha sonra her şey “çimento” adı verilen bir malzeme ile dolduruluyor ve bu, keskinin balonun dikişlerini ortaya çıkaracak şekilde metali elle geri itmesine olanak tanıyor. Ardından, Fransa Futbolu logosunun ve basım yılının elle gravüründen önce cilalama geliyor.

Ve sonra: Ballon d’Or, bir altın banyosuna daldırılıyor, sonunda tabanına ulaşmadan önce, sert taşları kesmede uzman olan bir gliptikçi tarafından işlenen pirit bloğunun üzerine yerleştiriliyor.

İki adet özel yapım sandık

Bu tür bir şaheser için, göreve uygun bir ortamın olması elbette gerekliydi. Törenin resmi ortağı Louis Vuitton, iki ödüle ev sahipliği yapacak iki sandığın yaratılmasından sorumlu.

Rue du Pont Neuf’teki şort imalatçısı spora her zamankinden daha fazla yatırım yapıyor: ragbi dünya şampiyonunun ve UEFA Dünya Kupası’nın kupa şortlarına imza attı ve şu anda Louis Vuitton 37.

Amerika Kupası Barselona’nın isim ortağı ve şu anda eskrimci Enzo Lefort’u elçilerinden biri yaptı.

Ancak bu sandık, Paris’in eteklerindeki Asnières’te özel siparişler için ayrılan atölyelerde en saf zanaat geleneklerine göre tasarlandı. Her ikisi de 19. yüzyılda tasarlanan ancak Louis Vuitton’un Japonizm ve Gotik mimari detayları arasında kökenleri hala gizemli kalan Monogram kanvaslar giymiş. Her biri, Ballon d’Or’un rengine referansla yeni bir renk olan, ilk kez altın rengine boyanmış, Victory ve Vuitton’un “V” harfiyle süslenmiş iki katlanır ön panelle açılıyor. Dış kenarlar baklava desenlerinin yanı sıra açılar, kilitler ve pirinç tokalarla zenginleştirilmiş; 160 yılı aşkın süredir aynı olan iç kısım bir çekmeceyle donatılmış ve altına Ballon d’Or 2023 logosu işlenmiş siyah mikrofiberle kaplanmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x