New York Belediye Başkanı’na soruşturma: Erdoğan’la görüşmesi gündem oldu

ABD’de hakkında ‘yasadışı bağış’ soruşturması yürütülen Demokrat Partili New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın Türkiye ile ‘geçmişe dayalı bağlarının’ Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından incelemeye alındığı açıklandı. Daha önce en az altı kez Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyleyen Eric Adams’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi de ABD basınında gündem oldu.

The New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, hakkında ‘yolsuzluk’ iddiasıyla federal soruşturma yürütülen Adams’ın kampanyasının ‘yasadışı bağış almak için Türkiye hükümetinin üyeleriyle işbirliği yapıp yapmadığı’ araştırılıyor.

‘BAĞIŞ ETKİNLİĞİ DÜZENLEYEN İNŞAAT ŞİRKETİNİN ROLÜ NE?’

2 yıldır New York Belediye Başkanı olan Adams, yaptığı açıklamada, Brooklyn Bölge Başkanı olduğu dönemde Erdoğan ile görüştüğünü ve Türkiye’yi en az altı kez ziyaret ettiğini söyledi. FBI ve federal savcılar ise şimdi Adams’ın Türkiye ile bağlarını incelemeye aldı.

Buna göre, Adams’ın Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun da bulunduğu ‘Türkevi’ binasının açılmasına onay verilmesi için şehir yetkililerine baskı yapıp yapmadığı ve Adams için bağış etkinliği düzenleyen, Brooklyn merkezli, sahibi Türkiyeli KSK Construction inşaat şirketinin bu bağlamda oynadığı rol de incelenen konular arasında.

‘GÖÇMEN TOPLUMLARINA DESTEĞİMİN BİR PARÇASIYDI’

Federal yetkililer, 2 Kasım’da Adams’ın kampanya yöneticisinin evine baskın düzenlemiş, ardından Adams’ın en az iki cep telefonuna ve tabletine soruşturma kapsamında el koymuştu. Adams ise Türkiye ile bağlantısını ‘şehir yönetiminin her zaman ilgi göstermediği göçmen toplumlarına destek ve yardımlarının bir parçası’ olduğu sözleriyle savundu.

‘YETKİLİLERE ULAŞTIM AMA İŞİMİN RUTİN BİR PARÇASIYDI’

Eric Adams, 14 Kasım Salı günü düzenlediği basın toplantısında, dönemin İtfaiye Komiseri Daniel A. Nigro’ya Türkiye’nin başkonsolosluk binası ile ilgili ulaştığını doğrulayarak ‘bunun işinin rutin bir parçası olduğunu’ söyledi. “Bu her gün yaptığımız bir şey” diyen Adams, “Bir kuruma ulaşırsınız ve bir konuyu incelemelerini söylersiniz. Bir kuruma onları bir şey yapmaya zorlamak için ulaşmazsınız” diye konuştu.

‘İKİ KURUMLA BAĞLANTILI KİŞİLERDEN ALINAN BAĞIŞ SORUŞTURULUYOR’

Adms’ın Türkiyeli göçmenlerden ve Erdoğan ile bağlantılı kişilerden bağış aldığını ifade eden NYT, ulaştığı bir arama emrine atıfla, federal yetkililerin Türkiyeli göçmenlerin sahibi olduğu KSK Construction şirketi ile ve yine Türkiyeli bir kişi tarafından kurulan Bay Atlantic Üniversitesi ile bağlantılı kişilerden aldığı bağışları soruşturduğunu yazdı.

Gazetenin haberine göre, Adams söz konusu üniversitede çalışan beş kişiden 27 Eylül 2021 tarihinde toplam 10 bin dolar bağış almıştı; bu, Manhattan’daki başkonsolosluk binasının açılmasından bir hafta sonraydı. Söz konusu bağışlar bir sonraki ay geri ödenmişti.

Adams, Erdoğan’a yakın olduğu ifade edilen Turken Vakfı ve Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi ile bağlantılı kişilerden de bağış almıştı. Buna göre, Turken Vakfı Başkanı Behram Turan, Adams’ın Belediye Başkanlığı kampanyasına 2018 yılında yaklaşık 3 bin dolar bağışlamış, bu paranın 1000 doları daha sonra geri verilmişti. Kurumla bağlantılı bir diğer isim olan Memiş Yetim de 2021 yılında 1000 dolar bağışlamıştı.

YENİDEN SEÇİM KAMPANYASINA DA BAĞIŞ YAPILDI

NYT’ye göre, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nden Murat Güzel 2018 yılında Adams’ın kampanyasına 10 bin 100 dolar bağışlamış, bu meblağın 8 bin 100 doları geri ödenmişti. Kurumla bağlantılı isimlerden Ayhan Öğmen de 2 bin 500 dolara bağışta bulunmuştu. Bu paranın 500 doları daha sonra geri ödenirken, Öğmen, bu haziran ayında Adams’ın 2025 yeniden seçim kampanyası için 2 bin 100 dolar bağışta daha bulundu.

‘ERDOĞAN BANA “MERHABA” DEDİ, HOŞBEŞ ETTİK’

Türkiye Başkonsolosluğu’nun Eric Adams’ın 2015 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaretin masraflarının bir kısmını karşıladığını aktaran NYT, son dört yıl içinde Türkiye konsolosluğunun içinde Adams’ın yer aldığı 20’den fazla sosyal medya paylaşımında bulunduğuna dikkat çekti.

Kasım 2021’de açılmasından kısa süre sonra Adams’ın Türkevi binasını da gezdiğini belirten gazete, Adams’ın Erdoğan ile görüşmesine de işaret etti. Buna göre, 2014-2021 döneminde Brooklyn Bölge Başkanı olan Adams, dün yaptığı basın toplantısında, kar amacı gütmeyen bir kuruluş için yapılan bir akşam yemeğinde Erdoğan ile tanıştığını anlattı. Adams, “Beni selamlayıp ‘Merhaba’ dedi. Hoşbeş ettik” diye konuştu. Öte yandan, Adams’ın sözcüsü Fabien Levy ve kampanya danışmanlarından Evan Thies akşam yemeğinin ne zaman gerçekleştiğini ya da hangi kurumun yemeği düzenlediğini söylemedi.

‘MASRAFLARIN BİR KISMINI THY VE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KARŞILADI’

Şubat ayında bir radyo programında yaptığı açıklamada, Türkiye’ye ‘altı ya da yedi kez’ gittiğini söyleyen Adams’ın ziyaretlerinin üçü kamuoyuna açıklanmıştı. Buna göre, Ağustos 2015’te Türkiye’ye gelen Adams’ın uçak, otel ve ulaşım masrafları Türkiye konsolosluğu tarafından karşılanmıştı. Yaklaşık 15 bin dolar tutan ziyaretin masraflarının bir kısmını ise Türk Hava Yolları ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından karşılanmıştı. NYT, Bahçeşehir Üniversitesi ile Bay Atlantic Üniversitesi’ni kuran kişinin aynı kişi olduğuna dikkat çekti.

Aralık 2015’teki ziyaretinin masraflarının bir kısmını ise Genç Turizm Liderleri Derneği isimli kuruluş üstlenmişti. Adams, New York şehrinin ABD’deki en büyük Türkiyeli toplumuna ev sahipliği yaptığını söyleyerek bunun Türkiye toplumunu anlamak için önemli olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x