YÖK’ten Hayretler Uyandıran Veriler: Eksi 9 Netle 4 Yıllık Üniversite Kazanan Var!

YKS’de tüm sınavlarının toplamında eksi net yapanların üniversitede 4 yıllık bölümlere yerleştiği öğrenildi. Eksi netle en çok girilen bölüm iki yıllık çocuk gelişimi.

Güncellenen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Atlas verilerini göre, bu yıl hem iki yıllık hem de dört yıllık bölümlere çok sayıda öğrenci eksi netle girdi.

Bu bölümlerinin çoğu ise vakıf üniversitelerinde.

Örneğin, Fatih Sultan Mehmet, Kapadokya ve Haliç üniversitelerinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanıp 0’ın altında Türkçe neti yapanlar var.

YÖK’ün üniversiteye girişteki baraj uygulamasını kaldırmasının ardından Türkçe ya da matematikten yarım net yapan öğrencinin puanı geçen yıl ilk kez hesaplanmaya başlandı.

Sınavın ilk bölümü olan TYT’de bu iki dersin herhangi birinden yarım net yapan bir adayın puanı diğer derslerde hepsini yanlış yapsa bile hesaplanabiliyor.

Üniversiteler için baraj kalkmadan önce 4 yıllık bölümler için en az 27 net, 2 yıllık bölümler için de 8,75 net yapmak mecburiydi.

Baraj uygulaması, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin talebi sonrası hükümetin harekete geçmesiyle şubat 2022’de kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x