Zeren Grup, bu kez Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Altınbaş Holding’e ait Alpet’in tamamını almak için Rekabet Kurumu’na başvurdu

Gökmen Mert KURAL

Geçtiğimiz hafta Hollandalı Vitol’e ait Petrol Ofisi Grubu’nun dünya enerji devi BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzalamasının ardından bu kez sektörün önemli oyuncularından biri daha el değiştirmek için resmi kurumlara başvuru yapıldı.

Geçtiğimiz ay T-Bank’ı alarak bankacılık sektörüne adım atan Zeren Grup, bu kez Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Altınbaş Holding’e ait Alpet’in tamamını almak için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Kurumun resmi sitesinden yapılan açıklamada Altınbaş Petrol ve Ticaret Anonim Şirketinin tamamının Zeren Group Yatırım Holding Anonim Şirketi tarafından devralınması işlemine izin talebinde bulunuldu. Anlaşma sağlanırsa, Zeren Grup, 250 istasyonu bulunan Alpet’in tamamını devralacak.

BANKA ALIMINI PATRONLAR DÜNYASI DUYURMUŞTU

1973 yılında Zeren Mali Müşavirlik adıyla kurulan şirket, OJİ markası ve Zeren GYO ile konut alanında yatırımları bulunuyor. Enerji, imalat, profesyonel hizmetler, lojistik, medya, ticaret ve yeme-içme & turizm sektörlerini kapsayan 7 sektörde faaliyet gösteren , 5 farklı ülkede varlık gösteren şirket, Birleşik Krallık, Karadağ, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. Zeren son olarak, Patronlar Dünyası’nın ekim ayında ilk kez duyurduğu haberde hatırlayacağınız üzere bankacılık alanına girmişti. Zeren, Lübnanlı Hariri Ailesi’ne ait Bankmed ve Ürdünlü Arab Bank’ın ortak olduğu Turkland Bank’ı (T-Bank) satın almak için görüşmelere başlamıştı. Zeren’in talip olduğu T-Bank Mehmet Nazif Günal tarafından MNG Bank adıyla kurulmuştu.

500 CİVARINDA ÇALIŞANI VAR

Şirketin resmi sitesinde belirtildiği üzere 500 civarında çalışanı olan Zeren Grup’un ikinci nesil yöneticilerinden olan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mustafa Yiğit Zeren, daha önce bir dergiye verdiği röportajda “Şirketlerimizi kendi alanlarında güçlendirmek en büyük hedefimiz. Ülkemiz büyüyor aynı potansiyelde bizimde büyümemiz lazım. Biz ülke olarak büyüdükçe yabancılar bizi daha yakından tanımak istiyor. Son dönemlerde Ortadoğu ve Azerbaycan’dan çok fazla yatırımcı getiriyoruz. Zamanla diğer ülkelerden de taleplerin artacağına inanıyorum” diyerek şirketin yakın zamanda büyüyeceğini dile getirmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x